Get Adobe Flash player

Bel Soğukluğu (Gonore)

Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir?

Neisserria Gonorrhea adlı bakterinin neden olduğu bir hastalıktır. Kadınlarda da görülmekle birlikte erkeklerde daha yoğun görülür. “Bel soğukluğu”, ya da tıptaki adıyla “Gonore” bir bakteri enfeksiyonudur.  Cinsel yolla yayılır ve kadınlara kolaylıkla bulaşır.  Hem erkekte hem de kadında belirtisiz seyredebilir. Özellikle genç erkek ve kadınlarda sık görülür.

Bu hastalıkta kadınlar taşıyıcıdır. Kadınlarda şikayet daha geç dönemde olur. Hastaların tedaviye tam uyum sağlamaları ve sonuna kadar sürdürmeleri gerekir.  Aksi takdirde yakınmalar tam olarak geçmez kronik iltihap haline gelir ve  tedavisi daha zorlaşır.

Antibiotik tedavisine birkaç gün içinde yanıt alan kişilerin hastalığın geçtiği yanılgısına düşerek tedavilerini bırakmaları hastalığın kronik hale gelmesinin en önemli nedenidir. Çünkü tedavi sonlanmadan bırakılırsa bakteri uygulanan ilaca direnç kazanabilmekte ve artık kronikleşmeye yatkın hale gelmektedir. Tedaviye başlanmadan önce akıntıdan örnek alınarak hangi antibiotiğin etkili olduğunun saptanması başarılı bir tedavi için çok önemlidir.

Bu hastalığa neden olan bakterinin yanında %40-60 başka bakterilerde hastalığa yol açtığından kısa süreli tedaviler kısa süreli faydalar sağlar. En uygun tedavi doğru antibiyotiği uygun sürede uygulamaktır. Hastalığı taşıyan çiftlerde sadece erkeğin tedavisi yeterli değildir. Çiftlerin aynı anda tedavisi gerektiği gibi tedavi esnasında cinsel ilişkide bulunmamaları gerekir. Prezervatif ile korunma sağlanabilir.

Korunma

Cinsel yolla bulaşan tüm hastalıklarda olduğu gibi bel soğukluğundan bireysel düzeyde korunmanın en etkili yolu hastalık riski taşıyan şüpheli kişilerle (çok sayıda partneri olan) ilişkiye girmekten kaçınmaktır. Ancak belirgin şekilde şüpheli olmayan birisi ile de cinsel ilişkide hastalık bulaşabileceği hatırlanmalıdır. Bu yüzden hakkında bilgi sahibi olunmayan bir kişiyle ilişkide prezervatif mutlaka kullanılmalıdır. Prezervatifler arasında lateks yapılı olanlar ve spermisit içerenler tercih edilmelidir (spermisitler aynı zamanda mikroorganizmaları etkisiz hale getirebilme özelliği de taşırlar). Prezervatif bir kez kullanılmalıdır ve ilişki sonrası çıkartıldıktan sonra bir poşete konularak atılmalı, eller sabunlu suyla yıkanmalıdır.

Komplikasyonlar

Erkeklerde idrar yolunda daralamaya neden olarak hem idrar yapma zorluğu hem de kısırlık nedeni olabilir. Aynı şekilde kadınlarda da tüplerde ve rahimde tıkanıklıklara bağlı kısırlık ve dış gebeliklere neden olabilir.

Tedavisi

Tedavide hastalığın şiddetine göre ağızdan alınan tablet şeklindeki antibiyotikler veya iğne şeklindeki antibiyotikler ve de genellikle birden fazla ilaç kullanılır. Eş tedavisi de yapılır. Tedavide temel amaç hastalığın  genital sistemde hasar bırakmasını  ve kronikleşmesini önlemektir. Kadınlarda erken başlanan tedavi tüplerin tıkanmasını önlemede oldukça etkilidir.