Get Adobe Flash player

Nongonokoksik (Chylamydia Üreoplasma ve Mycoplasma)

        Üreaplasma ve Mikoplasma  aynı aileden olup, çok küçük tek hücrelilerdir. Mikoplasma daha sık olmak üzere, genital bölgede enfeksiyona neden olurlar. Büyük oranda da enfeksiyon yapmadan insan vücudunda bulunurlar. Örneğin toplumun yaklaşık yüzde kırkında sessiz olarak taşınır. Özellikle mikoplasma, bazen havlu veya tuvalet gibi cinsel ilişki dışında bulaşabilir.  Korunmasız cinsel ilişki ile de  kolaylıkla bulaşabilirler.

        Bütün cinsel hastalıklar arasında en sık rastlananı ise “Chlamydia trachomatis” denilen mikrobun yaptığı bir hastalıktır. Her türlü cinsel ilişkiyle ve ağızdan bulaşır. Belirtileri çok hafif olduğundan dolayı bazen teşhis edilmesi zor olur. Erkeklerde en sık idrarda yanma veya peniste akıntı ve kaşıntı görülür. Kadınlarda ise vaginal kanama veya akıntı, idrarda yanma veya alt bölgelerde hafif ağrı görülür. Mikrobun alınışından belirtilerin ortaya çıkışına kadar olan süre 2 ila 14 gündür. Teşhisi için özel antijen testini yapmak gerekir. Tedavisi genelikle başarılıdır ama önerilen antibiotik tedavisi düzenli   kullanılmalıdır.

     Bu üç etkende şüpheli temas sonrası yakınmaları başlayan hastalarda mutlaka akla getirilmeli ve tanıya yönelik testler yapılmalıdır. Erkek hastalarda idrar ile ilgili müphem yakınmalar da ve şeffaf akıntılarda da bu testlerin yapılması faydalı olacaktır. Her cinsel ilişki ile bulaşan hastalıkta olduğu gibi partnerler gözardı edilmeden tedavi altına alınmalıdırlar.