Get Adobe Flash player

Genital Siğiller (Condyloma Accuminata)

Genital siğiller ciltten kabarık, bazen karnıbahar görünümü verecek şekilde bazen de tek tek ortaya çıkan genital bölge siğillerine verilen isimdir.  Bu hastalığa pekçok alt tipi olan HPV virüsü neden olur. Bu virüs sıklıkla cinsel ilişki ile bulaşır ve uzun süre belirti vermeksizin kalabilir. Çoğu zaman hastalık hiç belirti vermez ve siğiller ancak %30 hastada gelişir.

Çok eşlilik, cinsel ilişki ile bulaşan başka hastalıkların da olması, vücut direncini azaltan hastalıklar kolaylaştırıcı etkenlerdir. Siğiller erkeklerde penis, kasıklar ve skrotum ( torbalar) da olurken kadınlar da vagina, anüs ve civarında görülür. Ağız için de ve üretra denilen idrar yolunda da ortaya çıkabilirler.

HPV virüsünün bazı tipleri kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olmaktadır, bu kanserojen tipler genelde subklinik ( sessiz) seyrederler.  Anüs iç bölgeye bulaşan tiplerin burada da kanser oluşumunu tetikledikleri gösterilmiştir.

Virüse yönelik spesifik bir tedavi bulunmamaktadır, krioterapi, elektrokoter, laser gibi değişik enerjiler ve yöntemler ile siğillerin ortadan kaldırılması gerekir. Vücut direncini yüksek tutmak nüksleri azaltmaktadır. Kadınların rahim ağzı yönünden düzenli olarak smear testi yaptırmaları sesiz hastalığın kanserojen etkilerini erken yakalamak açısından gereklidir. Son yıllarda kanserojen tiplere karşı geliştirilen aşılar kullanıma girmişler ve kolaylıkla bulunup uygulanır olmuşlardır.

Bu hastalıkta siğil görülür görülmez doktora başvurup tedavi olmanın çok önemli olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.