Get Adobe Flash player

Erektil Disfonksiyon (iktidarsızlık)

Şişirilebilir penis protezi

Erkeğin cinsel ilişkiye yeterli sertliği sağlayamama ve sürdürememesi durumudur.  Erkeklerin %50 si hayatları boyunca geçici veya kalıcı olarak bu problemle karşılaşırlar.

Bükülebilir penis protezi

İlerleyen yaş ve bazı hastalıklar nedeniyle bu oran artabilir.

Psikolojik  nedenlerle yaşanan ereksiyon sorunu genelde başarısızlık korkusu ( performans anksiyetesi) nedeniyledir. Anlayışlı bir eş ve psikolojik destek ile kolaylıkla aşılabilir.

Organik yani hastalığa bağlı sebepler arasında ise en sık damar sertliği, diabet, hipertansiyon, böbrek yetmezliği ve kronik hastalıklar, nörolojik hastalıklar, ilerlemiş bel fıtığı, omurilik yaralanmaları, erkeklik hormonun yeteri salgılanamamasına neden olan hastalıklar sayılabilir. Sigara ve alkol kullanımı, bazı ilaçların düzenli alınması , uyuşturucu kullanımı , peniste lokal olarak etkili Peyronie hastalığı gibi sebepler de impotans  yaparlar.

Hastalığın tanısı ayrıntılı fizik muayene, biyokimyasal ve hormonal testler, peniste ki kan akımının ölçülmesi ile konabilir.  Tedavi ise sebebe göre düzenlenir. Psikojenik sebepli ise öncelikle telkin, gerekli ise psikiatri konsultasyonu istenir. Peyronie hastalığına bağlı ise bunun giderilmesi gerekir.  Sertleşmeyi engelleyen ilaçların değiştirilmesi, kötü alışkanlıklardan uzaklaşılması lazımdır.

Ağız yolu ile alınan sertleşmeyi destekleyen ilaçlar ilk basamak tedavlerdir. Bu ilaçların alınması öncesinde mutlaka doktor ile görüşmek gerekir.  Oral tedavi yetersiz kalırsa penise enjeksiyon tedavileri denenmelidir. Bu tedaviler de sıkıntı veya başarısızlık sözkonusu olursa da vakum cihazı ya da cerrahi olarak yerleştirilen penil protezler ( mutluluk çubuğu) ile tedavi yapılır.

Penis protezleri bükülebilir ve şişirilebilir protezler gibi çeşitlere sahiptir ve hastanın durumuna uygun proteze hasta ve hekim beraber karar vermelidirler.