Get Adobe Flash player

Hidrosel – Kasık Fıtığı

     Çocukluk çağında kasık bölgesinden skrotuma (torbaya) inen kordonda sıvı toplanmasına bağlı olarak hidrosel gelişir. Bu tip hidrosellerde 1 yaşına kadar kendiliğinden iyileşme oranı yüksektir.   Bazı hidrosellerde karın zarı ( periton) ile ilişki olduğu için beraberinde fıtık bulunabilir. Komunikan olarak isimlendirilen bu tip hidrosellerde çocuk yattığı zaman şişlik azalırken ağlama vb. karın içi basıncı arttıran durumlarda şişlik artar. Kendiliğinden düzelme olmaz ise cerrahi olarak tedavi edilmeli, aynı seansta fıtıkta tamir edilmelidir.

    Bir grup hidroselde ise sadece testis çevresinde ki sıvı miktarında artış mevcuttur, herhangi bir fıtık sözkonusu değildir. Bu tip hidroselde sıvı miktarı çok artar ise mutlaka gerekli cerrahi müdahale yapılmalıdır.

     Kasık fıtığında ise çocuk ağladığında, ayakta durduğunda belirginleşen kasıkta veya torbada şişlik mevcuttur. Çocuk yattığında veya üzerine baskı uygulandığı zaman şişliğin azalması dikkat çekicidir. Kasık fıtığı kendiliğinden düzelmez, mutlaka cerrahi tedavisi yapılmalıdır. Aksi taktirde fıtık boğulması denilen barsak hasarına neden olan ciddi ve rikli bir tablo ile acil ameliyat gerekebilir.

Hem hidrosel hem de fıtık ameliyatları hastalar tarafından kolay tolere edilen ve genelde hastanın aynı gün taburcu edildiği cerrahi müdahalelerdir.