Get Adobe Flash player

UPJ Darlığı

İdrar böbrek dokusunda oluşup önce pelvis adı verilen böbrek havuzcuğuna ardından da üreter denilen taşıyıcı boru ile idrar kesesine aktarılır. Pelvisten üretere geçiş bölümünde gelişen bir daralma böbrekte şişmeye ve ileri dönemde fonksiyon bozukluğuna neden olur. Bu hastalık bebek rahim içinde iken yapılan gebelik usg incelemeleri ile saptanabildiği gibi daha hafif vakalarda hayatın sonra ki dönemlerinde idrar yolu enfeksiyonu, taş oluşumu gibi yan rahatsızlıklar veya tamamen tesadüf eseri herhangi başka bir konuda yapılan radyolojik incelemeler ile saptanabilir.

Rahatsızlığın saptandığı bebekler düzenli takip edilmelidirler, şiddetli olmayan durumlar 1.5-2 yaş civarında gerileyebilirler; ancak idrar yolu iltihabı, ateş, ileri hidronefroz ve böbrek fonksiyonlarında düşüş olursa erken dönemde ameliyat ile düzeltilmesi gerekir.

Cerrahi yaklaşımda temel prensip dar segmentin çıkartılıp geniş bölgeden tekrar bağlantının yapılması veya darlığa neden olan bir dış bası, örneğin damar basısı, var ise bu baskınında uygun şekilde giderilmesidir. İdrar akımının engelle karşılaşmaksızın olması amaçlanır.