Get Adobe Flash player

Tüp Bebek

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek yaklaşık 30 yıl önce tüplerinde hasar olan kadınlarda kullanılmaya başlayan günümüzde ise kısırlığın pekçok tipinde kullanım alanı bulan bir yöntemdir. Yöntem temelde erkeğin ve kadının üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında birleştirilmesi ve oluşan embriyonun ana rahmine geri konulması şeklinde özetlenebilir.

Bu yöntem de ilk başlarda sperm ve yumurta hücrelerinin aynı ortama bırakılması ile döllenme sağlanırken (IVF)  gelişen teknoloji sayesinde tek yumurta içine tek sperm konularakta yapılabilmektedir (mikroenjeksiyon).

Özel ilaçlarla uyarılan yumurtalıktan toplanan yumurtalar erkeğe ait spermlerle döllenir, laboratuvarda yapılan takiplerde gelişen, kaliteli embriyolar ince bir kateter yardımı ile rahim içine aktarılırlar. Bu tedavi de %50 gebelik şansı bulunmakla beraber her gebeliğin doğum ile sonuçlanmadığı akılda tutulmalıdır. Tekrarlanan uygulamalar bebek sahibi olma oranlarını yükseltmektedir. Mikroenjeksiyon yönteminin gelişmesi ile beraber ürologların mikrotese yöntemiyle meni de hiç sperm hücresi olmayan erkeklerin testislerinden elde ettikleri hücreleri de kullanma olanağı  bulunmuştur.