Get Adobe Flash player

İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH)

İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH) nedir?

İyi huylu prostat büyümesi (benign prostat hiperplazisi), genişlemiş prostat için kullanılan tıbbi bir terimdir. Kanseröz etkisi olmayan genişlemiş prostat, erkeklerde görülen en yaygın prostat sorunu. 50 – 60 yaşından sonra erkeklerin yarısında genişlemiş prostata bağlı rahatsızlıklar görülür. 80’li yaşlara gelen erkeklerin neredeyse yüzde 90’ının BPH şikâyetleri olur. Bu gruptaki hastalarda; sık sık idrara çıkma, idrar kesesini tamamen boşaltamama, idrar akımının zayıf olması, çatallı ve kesintili işeme, idrar bittikten sonra damlama olması  gibi farklı  belirtiler bulunur. Prostat genişlemeye devam ettikçe bu şikâyetler daha da kötüleşir ve uyku düzenini de bozan geceleri sık sık idrara çıkma, mesane de fazla miktarda idrar kalması gelişebilir. Nadiren tedavi görmemiş vakalarda ilerlemiş prostat idrara çıkamayıp tıkanmaya ve sonda takılmasına, mesane de taş oluşumuna, üreter denilen idrar kanallarında ve böbreklerde genişlemeye bağlı böbrek fonksiyonlarında azalma üre değerinin yükselmesi görülebilir; idrar kesesinde, böbreklerde ve idrar yolunda hasar oluşumuna sebep olabilir.

 

BPH’nin semptomları nelerdir?
BPH semptomları herkes için farklıdır. Ama yaygın olarak karşılaşılan semptomlar aşağıda sıralanmıştır:

  1. Özellikle geceleri sıklıkla acil idrara çıkma ihtiyacı
  2. İdrar akımı sırasında ıkınmave idrarı itme ihtiyacı hissetme
  3. İdrar kesesini tamamen boşaltmada güçlük çekme
  4. İdrar yaptıktan sonra damlama ya da sızıntı
  5. Yavaş idrar akıntısı
  6. Çatallı idrar yapma, idrar yaparken kesilme
  7. Bazen kanlı idrar
  8. İleri aşamalarda böbrek fonksiyonlarında bozulma, üre yükselmesi

Erkeklerde görülen bu semptomlar prostat hastalığına bağlı olabildiği gibi mesane tümörü gibi hastalıklarda  benzer yakınmalar olabileceği için ayırıcı tanı ve uygun tedavi için doktorunuzla görüşmelisiniz.

BPH ne kadar sıklıkla rastlanan bir hastalıktır?
50 yaşına kadar erkeklerin hemen hemen yarısında genişlemiş prostat görülmektedir. 80’li yaşlara doğru da erkeklerin yüzde 90’ı bu hastalıkla karşılaşmıştır.

Prostatın görevi nedir? 
Prostat, semen için sıvı üretimini gerçekleştirir.

BPH idrar fonksiyonlarını nasıl etkiler?
İdrar yolunuzun çevresini saran bu ceviz büyüklüğündeki prostat büyüdükçe idrar yolunda bir basınç oluşturur ve idrarın geçtiği kanalda daralma olur. Bu daralma tüm şikayetleri tetikleyen unsurdur.