Get Adobe Flash player

Prostat İltihabı (Prostatit)

Prostat bezi meni içeriğine katkı yapan bir salgı bezidir, içinde kanal yapıları mevcuttur. Başta E. coli adını verdiğimiz bakteri türü ve diğer bakteriler bu kanallara yerleşerek burada enfeksiyona neden olurlar. İdrar yolunda oluşan enfeksiyonun prostat bezine ulaşmasıyla da  prostat iltihabı oluşabilir. Bu hastalığın oluşması için mutlaka bakteri olması gerekmez. Bazı prostatit  türlerinde bakteri olmadan da prostat iltihabı bulguları oluşmaktadır. Prostat iltihabı cinsel yolla bulaşan hastalıklara bağlı olarakta gelişebilir.  Ergenlik çağından sonra her yaşta ortaya çıkabilir.

Prostat İltihabının Çeşitleri ve Nedenleri

  1. Akut prostatit: Ani gelişir ve şiddetlidir.
  2. Kronik prostatit: Sinsi seyreden bir durumdur ve daha az şiddetlidir.

Prostat bezinin iltihabına sıklıkla bakteriler neden olur. Bir çok mikrop prostat iltihabının oluşmasında  rol oynar. İdrar yolundan yapılan bazı tıbbi müdahaleler sonucunda da oluşabilir. Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklarda ortaya çıkabildiği gibi nadiren başka bir bölgedeki enfeksiyonun kana karışması ve prostata yerleşmesi ile de ortaya çıkabilir.

Prostatın Belirtileri ve Hastanın Şikayetleri

Akut ve kronik prostat iltihabındaki klinik tablo farklıdır, akut prostatit daha şiddetli ve gürültülü bir klinik sergiler.

1.Akut prostat iltihabı: Kronik prostat iltihabına göre çok daha az görülür. Şikayetler aniden ortaya çıkar ve belirtiler şiddetli bir şekilde seyreder. Hasta çok ağrı çeker ve gergin bir haldedir. İdrarını yaparken yanma hisseder ve idrarının tamamını yapmada güçlük çeker (yetersiz idrar kesesi boşaltımı). Ateş yüksekliği, üşüme titreme görülür.

2.Kronik prostat iltihabı: Daha sık görülen bir durumdur. Sinsi seyreden bir hastalıktır, yavaş yavaş gelişir ve şiddeti akut prostatite göre daha azdır. Sık idrara çıkma isteği vardır. Yine idrarda yanma ve idrarı yaparken zorlanma görülür. Ateş fazla yükselmez. Cinsel isteksizlik görülür. Boşalma sırasında ağrı hissedilir, erken boşalmaya sebep olabilir. Makatta ve testislerde , perine bölgesinde rahatsızlık hissi, aniden saplanan tarzda ağrılar gelişebilir. Kronik prostatit hastaları soğuk havalarda daha fazla rahatsızlık hissederler

Bu prostat iltihaplarının yanında bakterilerin neden olmadığı iltihap benzeri yakınmalar yapan tablolar da vardır. Bu durumda da idrar yaparken ve boşalırken ağrı, sık idrara çıkma peniste, testiste, idrar kesesinde ağrı vardır.  Bu hastalara prostat ağrısı, prostat enflamasyonu gibi tanılar konulur. Prostatit bulguları idrar yollarının başka hastalıkları ile ilgili ve ortak bulgular olabileceği için dikkatle değerlendirilmelidir.

Prostat İltihabı Tedavisi Nasıldır?

Kronik prostat iltihabı tedavisinde genelde antibiyotik kullanılır. Ortalama 4-5 hafta boyunca bu antibiyotik tedavisi uygulanır. Hastalık tekrarlar ya da tedaviden sonuç çıkmazsa bu tedavi süresi uzatılabilir. Bunun yanında postat ödemine bağlı işeme zorluğunu ortadan kaldırmak için prostat büyümesinde kullanılan ilaçlardan da yararlanılmalıdır. Kronik prostatit tekrarlamaya eğilimli, hastanın hayat kalitesini bozan bir hastalıktır.  Uygun tedavi ve önlemler ile tamamen ortadan kalkmasa bile hayatı yaşanmaz kılmasının önüne geçilebilir.

 

Akut prostat iltihabı tedavisinde yoğun antibiyotik tedavisi uygulanır. Ölümcül olabilen ciddi bir enfeksiyon tablosudur. İdrar yaparken zorlanan kişilere sonda veya sistostomi takılabilir. Damar içi ilaç tedavisi de yapılabilir.

Kronik tablo da hastanın hayatını olumsuz etkileyen bir durum olduğundan tedavi mutlaka yapılmalıdır.  Tedaviye ek olarak çok soğuğa maruz kalmamak, acılı yiyeceklerden uzak durmak vb. önlemler alınması düzelme hızını arttırır. Hastaların şu durumları bilmesinde fayda vardır:

  • Cinsel ilişkiyi bırakmak gerekmez. Hasta ilişkine devam edebilir,
  • Hayatını prostat iltihabı olmadan önceki gibi devam ettirebilir,
  • Prostat kanseri oluşumuna neden olmaz,
  • Tanısı zor konulan bir hastalık olduğundan tanıyı doğru koymak önemlidir,
  • İlaçları belirtiler geçti diye bırakmamak gerekir.