Get Adobe Flash player

Prostat Biyopsisi

 

prostat biyopsisi

  Parmakla prostat muayenesinde sertlik veya şüpheli bulgu, düzensizlik hissedilen hastalar ile PSA düzeyi normalden yüksek olan hastalara transrektal ultrason eşliğinde prosta biyopsisi MUTLAKA yapılmalıdır.  Erken tanı koymak tüm kanserlerde olduğu gibi prostat kanserinde de çok önemli ve hayat kurtarıcıdır. Prostat kanserlerin de PSA değerinin normal sınırlarda olabileceği ve sadece rektal muayene de sorun olabileceği unutulmamalıdır.
 
Prostat biyopsisi lokal veya hafif bir anestezi ile yapılabilen günübirlik bir girişimdir. Makattan yapılan özel bir ultrason ile prostat dokusu net bir şekilde görülerek önceden belirlenen alanlardan belirli bir düzen içinde ve belirli sayıda parçanın otomatik biyopsi iğnesi yardımı ile alınması ile gerçekleştirilir.
Bu biyopsi de herhangi bir kesi ve dikiş bulunmamaktadır. Ancak işlem öncesi yine de kanama değerlendirmesi yapılmalı, aspirin vb kan sulandırıcı ilaçlara ara verilmelidir. Makattan yapılan bu işlemde enfeksiyon riskini azaltmak için işlem öncesinde başlanacak antibiotiğe biyopsi sonrası da devam etmek faydalı olacaktır. Ayrıca biyopsi öncesi barsakları boşaltıcı tedavilerde işlem sahasının hazırlanmasına yardımcı olur.
 
Biyopsi işlemi alışkın ellerde birkaç dakika içinde tamamlanan kolay bir girişimdir. Hastalar bir süre hastanede dinlenip idrarlarını yaptıktan sonra aynı gün taburcu olurlar. Biyopsi sonrası idrar da ve dışkı da bir miktar kanama olması normal kabul edilir ve sorun teşkil etmez.