Get Adobe Flash player

Prostat Kanseri

Prostat kanseri erkeklerde akciğer kanserinden sonra gelen en yaygın ikinci ölüm nedenidir.
Prostat kanseri genellikle çok yavaş bir şekilde gelişir ve bu hastalık nedeniyle gerçekleşen ölüm nedenlerinin altında çoğu zaman başka sağlık sorunlarının da birlikte gelişmesi yatar. Ancak erken teşhis ile bu hastalığın tedavisi mümkündür. Prostat kanserinin erken evrelerinde genellikle bir semptom görülmez. Ancak hastalık ilerlerken bazılarında prostatit ve  BPH benzeri idrar yapma ile ilgili semptomlar görülebilir. Hastalığın diğer bazı semptomları ise;

 1. Hastalığın kemiklere yayılması ile ortaya çıkan ağrılar; özellikle bel ve kalça bölgelerinde hissedilir. Bu evrede kansızlık, halsizlik ve iştahsızlık gibi diğer yayılmış kanserlerde de ortaya çıkan belirtiler de tabloya eklenebilir.
 2. İdrar ya da semende kan görülmesi

Erken dönemde semptomların görülmemesi ve kanser ile ilişkili olmayan hastalık belirtileriyle benzer semptomlara rastlanması nedeniyle prostat kanseri tanısının konması güçleşebilmektedir. Bu nedenle düzenli olarak hastalarda tarama yapılması oldukça önemli taşıyor. Prostat kanseri gelişme riskinizi ortaya koyan bir dizi nedenden bahsedilebilir:

 1. 50 yaş üzerindeki tüm erkekler prostat kanseri riski altındadır. Prostat kanseri ilerleyen yaşla beraber görülme sıklığı artan bir rahatsızlıktır.
 2. Babanız, erkek kardeşiniz ya da kan bağınız olan bir erkekte prostat kanseri görülmüşse sizde bu hastalığın görülme riski iki kat fazladır.
 3. Afrikalı Amerikalılar dünyada en yüksek oranda prostat kanserine rastlanan ırktır. Bu risk beyaz ırktan olan erkeklerin iki katına erişmektedir.
 4. Lif içeriği açısından zayıf, yağ oranı fazla ve kırmızı et bakımından zengin beslenme alışkanlıklarına sahip olanlarda prostat kanseri riskinin arttığı gösterilmiştir.

Prostat rahatsızlığı ile ilgili hiçbir şikayetiniz olmasa dahi rutin kontrollerde yaptıracağınız DRE(parmakla prostat muayenesi) ve PSA (prostat spesifik antijen)  testleri hastalığın erken evrede yakalanmasını ve tedavi şansı yakalamanızı sağlar . Eğer bu incelemelerde herhangi bir anormallik var ise mutlaka transrektal usg ( makattan yapılan özel bir ultrason) eşliğinde prostat biopsisi yapılmalıdır. Prostat biopsisi herhangi bir kesi ve dikiş olmaksızın özel dizayn edilmiş otomatik biopsi iğnesi yardımı ile yapılan , birkaç dakika süren ve hastanede yatmayı gerektirmeyen günübirlik bir işlemdir.

Tedavi Seçenekleri

Hastalığın tedavisi hangi evrede tanı konulduğu ve hastanın yaşı, genel tıbbi durumu ve tercihleri gözönüne alınarak planlanmalıdır. Genel hatları ile uygun hastalarda erken evrede cerrahi ön planda iken , radyoterapi ve ilerlemiş hastalarda hormon tedavisi ve kemoterapi seçenekleri de bulunmaktadır.

Hastalıktan korunma

 1. 40 yaşından itibaren yıllık olarak prostat kontrollerinizi yaptırın.
 2. Yapılan çalışmalarda fazla yağlı gıdalarla beslenenlerde prostat kanseri görülme riskinin arttığı ortaya çıktı. Diğer taraftan lifli gıdalar, soya proteini, meyve ve sebzeler, pişirilmiş domatesin de bu riski düşürdüğü görüldü.
 3. Kilonuzu kontrol altına alın. Obezitenin prostat kanserinin de içinde bulunduğu birçok kanser tipine neden olan faktörlerden birisi olduğu biliniyor.
 4. Düzenli egzersiz yapın.
 5. Sigara kullanmayın.
 6. Alkol tüketimini kısıtlayın ve kafeinden uzak durun.
 7. Çok fazla su tüketmeniz idrar kesenizin sık sık boşaltılmasına yardımcı olur. İdrar neredeyse berrak bir kıvamda olmalı.
 8. Düzenli olarak seks yapın. Prostatın içeriğinin atılmasının en etkili yolu boşalmadır.

Diğer korunma yolları konusunda doktorunuza danışınız.