Get Adobe Flash player

Testis Kanseri

      Testis kanseri genelde genç ve orta yaş grubu erkekleri etkileyen, sıklıkla testiste ele gelen ağrısız sertlik ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Ağrısız şişlik, o taraf testiste ağırlık hissi, testiste büyüme ve zaman zaman da testiste hassasiyet ortaya çıkabilir.

      İnmemiş testis olması en önemli risk faktörüdür, testisin ameliyat ile torbaya indirilmiş olması da riski azaltmamaktadır. İndirilmiş olması testisi elle muayene olabilecek yere getirdiği için erken dönemde tanı konulmasını kolaylaştırır. Testislerin düzenli olarak kendi kendine muayenesinin ,aynen kadınlarda ki kendi kendine meme muayenesi gibi, yapılması ortaya çıkan bir düzensizliğin, kitlenin ve testis büyümesinin farkedilmesini sağlar. Böyle bir durumda hemen üroloji uzmanı ile irtibata geçmeli muayene, ultrason ve bazı kan testlerinin yapılması gerekir. Eğer testis kanseri saptanmış ise mümkün olan en kısa süre içinde ki  aynı gün içinde olması tercih edilir, ameliyat ile testisin alınması gerekir. İşin cerrahi kısmı basit bir cerrahi müdahaledir ama olmazsa olmaz niteliktedir.  Kasık bölgesinden küçük bir yerden bu ameliyat yapılır, istenirse alınan testisin yerine boyutuna uygun bir protez testis konulabilir. Testis tümörlerinde biyopsi yapılmaz direkt ameliyat planlanır. Tek testis ile de erkeklik fonksiyonunun devamı ve çocuk sahibi olabilmek mümkündür.

Testis kanseri radyoterapi ve kemoterapi tedavilerinin de ilerlemesi ile son derece yüksek oranda tedavi edilebilen, yüzgüldürücü sonuçlar alınabilen bir hastalıktır.  Henüz aile planlamasını tamamlamamış çocuk isteği olan hastalarda cerrahiye ek tedavi planlanacak ise bu tedavilerin sağlam testiste sperm yapımını bozacakları gözönüne alınarak mutlaka sperm dondurulup saklanması planlanmalıdır.