Hidrosel

Hidrosel tedavisi

Hidrosel, erkeklerde görülen ve testis kısmında oluşan su toplanması ve ödem olup, kesin tedavisi cerrahidir.

Hidrosel Nedir?

Hidrosel ya da halk arasındaki tabir ile su fıtığı, erkeklerde testis torbasının ince kılıfının yaprakları arasında su toplanması ve ödem oluşmasıdır. Görüntü itibari ile endişe verici olabilse de ağrısız ve zararsızdır. Üreme ve cinsel fonksiyonlar üzerinde negatif bir etki oluşturması beklenmez fakat kozmetik problem yaratabilir. Genelde tek testisi (unilateral) tutar fakat çift taraflı (bilateral) da tutabilir.

Kadınlarda testis organı olmadığı için hidrosel görülmez. Genellikle 1 yaşından küçük yenidoğan bebeklerde su fıtığı görülür fakat daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde de görülebilir. Yenidoğanlarda görüldüğünde 1 sene içinde kendiliğinden tedavisiz iyileşir. Yetişkinler için ise operasyon gerekliliği oluşabilir.

Hidrosel zararsız olarak tariflenen bir tablo olsa da testislerde ödeme yol açabilecek diğer tablolardan ayrılabilmesi için hekim başvurulmalıdır.

Hidrosel Belirtileri Nelerdir?

Hidroselin tek belirtisi testislerde su toplanması ve şiş görünüm oluşmasıdır. Bunun dışında bir belirti vermez. Şişlik sabah uyanıldığında az miktarda olur genelde gün içinde yer çekimi etkisi ile büyür.

Fakat yetişkin erkeklerde testis hacmi çocuklara göre büyük olduğu için toplanan su daha çok olacak ve ağırlık yapacaktır. Bunun neticesinde hafif bir ağrı ve rahatsızlık hissi oluşabilir.

Hidrosel Tedavisi

Bebeklerde genelde tedaviye gerek kalmadan geçeceği için genelde 1 sene kadar izlem yapılır, takip edilir. Fakat yetişkinlerde hidrosel kendiliğinden geçmez, tedavi edilmesi gerekebilir.

Eğer fıtık ve ya altta yatan anatomik bir problem yoksa hidrosel tedavi edilmeyebilir, ileri bir probleme yol açmaz fakat kozmetik görünümü iyileştirme amacı ile genelde hastalar tedaviye başvururlar.

Hidrosel tedavisi için geliştirilmiş herhangi bir ilaç yoktur. Tek tedavisi cerrahi ile hidroselin boşaltılmasıdır.