HIFU Yönetimi ile Prostat Kanseri Tedavisi

HIFU Yönteimi ile Prostat Kanseri Tedavisi

Modern Robotik Tedavi Yöntemi: HIFU

Yayılmamış prostat kanserinin, kapalı-bıçaksız yolla robotik tedavisi olarak bilinen HIFU, son yılların en önemli tümör odaklı tedavilerinden biridir. 1997 yılından beri kullanımda olan transrektal yüksek yoğunluklu ultrasonografi tekniği ile kanser tedavisi (HİFU) ile yaklaşık 17 yıl boyunca tüm dünyada 32000’in üzerinde  HİFU tedavisi yapılmış olup, prostat kanseri tedavisinde HİFU güncel, araştırılması ve geliştirilmesi digger teknikler gibi devam eden, non-invazif bir seçenek olmuştur.

Gün geçtikçe kanser tedavileri alanında yeni gelişmelere tanık oluyoruz. Özellikle son yıllarda bilim insanları tümöre odaklanan tedavilere ağırlık verirken, robotik cerrahi de bu yöne doğru müthiş bir gelişim içinde. Yayılmamış prostat kanserinin, kapalı-bıçaksız yolla robotik tedavisi olarak bilinen HIFU (High Intensity Focused Ultrasound = Yüksek Yoğunluklu Odaklanmış Ultrason Dalgaları), bunun en güzel örneklerinden biridir.

HİFU, bir prob yardımıyla hedeflenen prostat kanserli dokuda yüksek güçteki ultrason dalgalarının  ani bir ısı artışı yaparak sadece kanserli dokunun ortadan kaldırıldığı bir tedavi aracı olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda gaz kabarcıklarının kollapsı mekanizmasıyla mekanik etki ederek kanser hücrelerini parçalar.